Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Gimp

  1. #1
    Przyjaciel
    Dołączył
    Tue Oct 2008
    Przegląda
    Kraków
    Posty
    2,021

    Gimp

    Postanowiłem pokazać Wam poradnik o Gimpie dla początkujących.

    Spis treści:

    1. Krótko o programie.
    2. Download i Instalacja.
    3 Funkcje programu.

    --------------------------

    1. Program GIMP służy do edycji grafiki. Oferuje nam bardzo dużo nowych możliwości. Jest dużą konkurencją dla programu firmy Adobe, Adobe Photoshopa. Ma NIEPORÓWNYWALNIE więcej opcji, niż paint. Jest łatwy w obsłudze, przejrzysty. UWAGA!! Robienie w nim grafiki wciąga ! Very Happy

    --------------------------

    2. GIMP ver. 2.2.10 Polska wersja - http/gimp.download.nowosci.net/man...&mirror=260511

    Jednak aby zainstalować GIMPa potrzebujemy programiku GTK+
    GTK+ ver 2.4.14 - http/www.softwarepatch.pl/download.php

    W czasie instalacji postępujemy zgodnie ze wskazówkami instalatora.

    --------------------------

    3. Po otwarciu pliku w nowym oknie wyświetlają nam się następujące zakładki :
    Plik ; Edycja ; Zaznaczenie ; Widok ; Obraz ; Warstwa ; Narzędzie ; Okna Dialogowe ; Filtry ; Script - Fu.
    Postaram się w miarę "przejrzyście" opisać każde ciekawsze opcje. A teraz podstawy:

    Plik

    Możemy tu utworzyć nowy plik graficzny , otworzyć istniejący, otworzyć jako nową warstwę - pozwala na dodanie do obrazka nową warstwę (nie musimy używać opcji kopiuj), za pomocą "Otwórz położenie" możemy otworzyć plik graficzny znajdujący się na jakiejś stronie internetowej. Wpisujemy adres URL w wolne pole. "Ostatnio otwierane" pozwala nam zobaczyć, które pliki oglądaliśmy/modyfikowaliśmy ostatnio i otworzyć je za pomocą kliknięcia. Zapisz/Zapisz jako - zapisujemy plik. Zapisz kopię - zapisujemy kopie obrazka. Zapisz jako szablon - jak sama nazwa mowi - zapisujemy plik jako szablon. Przywróć - przywracamy plik do postaci, w której był przed edytowaniem. Drukuj/Zamknij/Zakończ - to chyba każdy wie .

    Edycja

    Podstawowe funkcje tej zakładki to Wytnij, Skopiuj i Wklej. Innych używamy raczej rzadziej. Wytnij (CTRL+X) - wycinamy zaznaczony obszar. Skopiuj (CTRL+C) - kopiujemy zaznaczony obszar. Wklej (CTRL+V) - wklejamy poprzednio skopiowany obszar.
    Kolejne ciekawe opcje tej zakładnki to:
    Wypełnij kolorem pierwszoplanowym - wypełniamy zaznaczony obszar wybranym kolorem.
    Wypełnij kolorem tła - wypełniamy zaznaczony obszar kolorem tła.
    Wypełnij deseniem - wypełniamy zaznaczony obszar wybranym deseniem.

    Zaznaczenie

    Mamy tu kilka ciekawych funkcjii zaznaczenia.
    Wszystko - zaznaczamy zały obrazek.
    Brak - brak zaznaczenia.
    Odwróć - odwracamy zaznaczenie.
    Oderwij - "odrywamy" zaznaczony obszar.
    Według koloru - zaznaczamy według koloru, czyli jeżeli klikniemy na biały obszar - zaznaczy biały, czerwony - czerwony i tak dalej.
    Edytor zaznaczenia - otwiera nam sie edytor zaznaczenia, w którym mamy te i jeszcze jedną funkcję, mianowicie "rusyj według zaznaczenia". Dzięki tej opcji całe zaznaczenie wypełnia sie kolorem. Czyli np. jeśli zaznaczyliśmy (np. recznie) postać, to tam gdzie linia zaznaczenia na obrazku pojawi sie linia wybranego koloru.
    Pozostałe opcje powinne być proste w obsłudze - toteż nie opisuje ich.

    Widok

    Możemy tu zmienić widoczne okienka, wykresy, okienka z pędzlami itp.

    Obraz

    Są tu nieliczne warte opisania opcje - innych raczej nie używamy.
    Przekształcanie - obracamy obraz o dany kąt bądź odbijamy go.
    Skaluj obraz - możemy zmienić wielkość obrazu. Jego szerokość i wysokość zmieni się automatycznie po wpisaniu wartości - nie będzie trzeba (tak jak w paincie) przeciągać , rozciągać i robić takie niepotrzebne rzeczy.
    Spłaszcz obraz - jeśli mamy kilka warstw nałożonych na obraz, dzięki tej opcji zmieniamy je wszystkie w jeden obraz. Dość przydatne Smile.

    Warstwa

    Nowa warstwa - tworzy nową warstwe i "nakłada" ją na obrazek.
    Kolory - zmieniamy tu konstrast, Gamme, jasność, barwienie itp.
    Przezroczystość/Przekształcanie - to samo co w poprzednim punkcie.
    Skaluj/Przytnij warstwę - to samo co wcześniej, tylko nie robi tego na całym obrazie tylko na danej warstwie.

    Narzędzia

    Narzędziówka - otwiera panel narzędzi, dzięki któremy nie musimy szukać wszędzie deseni, pędzli, funkcji.
    Narzędzie zaznaczania/rysownicze/przekształcania/kolorów - to samo co wyżej (narzędziówka) tylko uporządkowane kategoriami.
    Pozostałe funkcje tej zakładki są raczej przejrzyste i proste. Toteż ich nie opisuje.

    Okna dialogowe

    Każda funkcja w tej zakładce otwiera okno dialogowe o danych rzeczach.

    Filtry

    Najbardziej rozbudowana i najciekawsza opcja tego programu (jak dla mnie) Mamy tu dużo opcji, które opisuje poniżej:
    Rozmycie - możemy "rozmyć" nasz obrazek. Mało przydatne.
    Kolory - edytujemy kolory. Rożne skomplikowane opcje - również mało przydatne.
    Szum - możemy wyciosać, rozrzucić, rozciąć itp itd nasz obrazek. Ciekawe Smile
    Wykrywanie krawędzi - jak sama nazwa mówi - wykrywamy krawędzie.
    Uwydatnienie - odplamiamy, wyostrzamy, wzmacniamy, usuwamy paski.
    Ogólne opcje - robimy erozje, rozciągamy itp.
    Efekty szkła - tworzymy różne efekty szkła takie jak na przykład odbicie lub zamieniamy nasz obraz w płytki.
    Efekty światła - możemy dodać różne "lampki" które oświetlają nasz obrazek. Można zmienić ich promień, kąt, wielkość, kolor. Jedna z ciekawszych funkcji.
    Zniekształcenia - możemy zamienić nasz obraz w mozaike, dodać falowanie, deformować, dodać efekt wiatru, wirowania, video i kilka innych opcji.
    Artystyczne - to co robią artyści możemy "nałożyć" nasz obrazek na płótno, zamienić w rysunek lub "narysować" farbą olejną Smile Jedna z ciekawszych funkcji
    Odwzorowania - możemy odwzorować różne elementy na naszym obrazku, m.in. kafelki, papierki. Możemy też mapować wypukłość (wypukla niektóre elementy) przesuwać, lub tworzyć bezszwowe (to ostatnie ma ładny efekt).
    Renderowanie - możemy zmienić nasz obrazek lub dodać do niego elementy chmur, natury lub deseni.
    Sieć WWW - dostosowujemy nasz obraz do stron WWW.
    Animacja - możemy obejrzeć animacje na naszym obrazku.
    Łączenie - możemy m.in. łączyć głebie.
    Text - dodajemy i urozmaicamy tekst na naszym obrazku.
    I nadszedł czas na jedną z najciekawszych opcji tej zakładki. Jest to mianowicie "Zabawki" Dzięki nim możemy "pobawić" się naszym obrazkiem.

    Script-Fu

    Baardzo ciekawa zakładka.
    Alchemia - możemy dodać "alchemiczne" efekty do naszego obrazka. Radze wypróbować opcje Predator - ma fajny efekt.
    Alfa na logo - jak sama nazwa mówi Alfa na logo
    Animacja - możemy zaanimować naszą graficzkę.
    Cień - możemy rzucić cień na nasz obraz - dość ciekawe.
    Narzędzia - opcja dla bardziej zaawansowanych. Możemy edytować struktury naszego obrazu.
    Ozdobienia - dodajemy ozdóbki, takie jak poszarpane krawędzie, plamy po kawie. Bardzo ciekawa opcja Very Happy
    Renderowanie - różne fajne opcje. Możemy dzięki nim stworzyć tło naszych marzeń hehehe.
    Zaznaczenie - już chyba każdy wie o co w tym chodzi Smile tu jest to tylko trochę bardziej urozmaicone.



    Z programem GIMP nie bójcie się eksperymentować. Może on cofnąć większość zmian wprowadzonych na graficzce (klawiszem CTRL+Z)
    Mam nadzieje, że chociaż niektórym ułatwiłem prace z programem GIMP .


    Bawię się tym Gimpem od niedawna i bardzo wiele z tego mi się przydaje . Życzę powodzenia w "zabawie " i tworzenia swoich fantazji .

    Pozdrawiam , diLL.
    "Musimy pamiętać ,że po nocy słońce na nowo wschodzi"
    [img]http/img22.imageshack.us/img22/403dill1.jpg[/img]

  2. #2
    Przyjaciel
    Dołączył
    Thu Nov 2008
    Posty
    678
    Dobry poradnik. Parę rzeczy podgapiłem.. =P
    Jest twojego autorstwa?

  3. #3
    Przyjaciel
    Dołączył
    Sat Mar 2009
    Przegląda
    Słupsk
    Posty
    271
    Bardzo dobry poradnik
    Moim zdaniem najlepsza opcja gimp'a to generowanie obrazów bo w nim teraz na informatyce się bawię
    [img]http/img12.imageshack.us/img12/7743/copguy.gif[/img]

  4. #4
    Przyjaciel
    Dołączył
    Thu Oct 2008
    Przegląda
    Black list
    Posty
    819
    Ja nie wiem.. jakoś nie mam serca do programów graficznych ;p osobiście używam paint net
    [img]http/i39.tinypic.com/4t54b5.png[/img]

  5. #5
    Member
    Dołączył
    Fri Mar 2009
    Przegląda
    Niepołomice
    Posty
    56
    Poradnik dobry. Wole PhotoShopa proboje sie z nim zaprzyjaznic ale on cos mnie nie lubi
    [img]http/steamstats.steamtracker.com/iframe/steam_id=STEAM_0:1:17123190[/img]
    [img]http/steamcard.com/do/original/kanibal49.png[/img]
    [img]http/infobot.pl/r/1gB2%20[/img]

  6. #6
    Dobry programik Dzisiaj mnie uratował podczas konwersji z pdf do jpg
    www.planetawhisky.pl

  7. #7
    Przyjaciel
    Dołączył
    Sun Dec 2008
    Przegląda
    QAJ
    Posty
    420
    Moje zdanie jest takie że jak ktoś chce byc grafikiem to im szybciej sie przerzuci na photshopa tym szybciej zacznie robić lepsze prace. Taka jest moja opinia bo sam tak zrobiłem.

    Ale gimp faktycznie dla tych co sie nie chca meczyć z PS'em to dobra opcja
    [center:26d6826909]
    [img]http/i50.tinypic.com/2wnv5g6.jpgp[/img][/center:26d6826909]

  8. #8
    Admin Serwera Awatar Gargamel^^
    Dołączył
    Tue Aug 2014
    Przegląda
    Kraków
    Wiek
    25
    Posty
    28
    Dobry programik, dla początkujących w sam raz

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •