Dzień dobry!

Bardzo często "nowi" pytają się ciągle o to samo, a więc w tym topic’u postaram się Ich nieco oświecić...Być może ten "tutek" przyda się też tym bardziej zaawansowanym, aczkolwiek wątpię. Miłej lektury i powodzenia! xD

Zacznę od najczęściej zadawanych pytań...A potem to się zobaczy :P .

1. Setup

Znalazłem na jakiejś stronce fajny skrypt do css ale nie wiem co z nim zrobić .
Są na to dwa sposoby, ale my zajmiemy się tylko jednym.

Najbardziej powszechny sposób to stworzenie pliku autoexec.cfg bądź userconfig.cfg w folderze "cfg", a oto jego domyślna lokalizacja:

Kod:
C:\ProgramFiles\Steam\SteamApps\nazwa-twojego_konta\counter-strike source\cstrike\cfg
W celu stworzenia pliku autoexec.cfg bądź też userconfig.cfg tworzymy nowy dokument tekstowy w notatniku. Teraz otwieramy plik, który przed chwilą stworzyliśmy, przechodzimy do zakładki "Plik" i klikamy "Zapisz jako..".

Gdy już widzimy okno zapisu ustawiamy wszystkie ustawienia zapisu w ten sposób:
Zapisujemy i gotowe, teraz możesz wrzucać swoje skrypty do pliku autoexec.cfg!

UWAGA!!! Ponadto, odrazu po stworzeniu pliku autoexec.cfg radzę wpisać komendę na włączenie konsoli. Dlaczego? A dlatego, że nie jedno krotnie Ci się przyda . A oto i ona:

con_enable 1


2. Wiadomości na Chacie

Chciałbym, by po naciśnięciu klawisza, np. "p" wyskakiwała wiadomość do wszystkich "Siema all".

Nic trudnego. Najpierw musisz odnaleźć plik autoexec.cfg i otworzyć go za pomocą notatnika

Następnie wpisujesz taką komendę:

bind "p" "say Siema all"

I zapisujesz plik. Teraz gdy włączysz grę i naciśniesz klawisz „p” zostanie wysłana wiadomość do wszystkich, którzy grają na tym samym serwerze co Ty „Siema all”.

A co jeśli chciałbym wysłać taką samą wiadomość, ale tylko do swojego teamu?

Wystarczy tylko dodać do say końcówkę _team. Tak więc:

bind "p" "say_team Siema all"

Oczywiście zamiast Siema all można dodać coś innego, np. B00M HeAd Sh0T!!!
Wtedy by to wyglądało tak:

bind "x" "say B00M HeAd Sh0T!!!"

Teraz po naciśnięciu klawisza "x"zostanie wysłana wiadomość na chat, która będzie brzmiała "B00M HeAd Sh0T!!!"


3. Fast Buy Skrypt

Chciałbym mieć w swoim configu taki skrypt, który umożliwi mi kupowanie kilku rzeczy naraz, tzn. po naciśnięciu jednego klawisza. Np. pod F6 chciałbym mieć kupowanie m4/ak47, kamizelkę, defa i granata.

Proste jak budowa cepa! Otwieramy swój config i wpisujemy:

Bind "F6" "buy vesthelm; buy vest; buy ak47; buy m4a1; buy defuser; buy hegrenade"

Zapisujemy I gotowe. Od teraz gdy wciśniesz F6 na spwanie kupisz m4 (ct) bądź ak47 jeśli jesteś w terro (zauważ iż umieściłem w skrypcie dwie bronie – jedną kupisz tylko w ct, drugą tylko w terro).

No dobra, ale skąd wziąć wszystkie nazwy broni do css i skróty do klawiszy na klawiaturze?

Np. z boarda, na którym właśnie jesteś:
4. Celownik

Chciałbym mieć mniejszy celownik (mniejszy od small), jak to zrobić?

Wklejasz do swojego configa komendę

cl_crosshairscale "wartość"

Im większa wartość tym mniejszy celownik ;]

No dobra, ale co zrobić by celownik podczas strzelania się nie ruszał?

cl_dynamiccrosshair "0"

A jak zmienić kolor celownika bez potrzeby wchodzenia w opcje?

cl_crosshaircolor "wartość"

Inna wartość = inny kolor celownika

5. Licznik FPS’ów

Chciałbym mieć po prawej stronie monitora licznik fps’ów. Jak to zrobić?

net_graph "3" - wygląd licznika fps’ów, liczba od 1 do3, najczęściej jest używana trójka

net_graphpos "3" – Po której stronie monitora ma być licznik fpsów,

3 = Po lewej
2 = Na środku
1 = Po prawej stronie

Fajnie, ale zauważyłem iż moich FPS’ów jest bardzo mało, czy da się coś z tym zrobić?

Oczywiście, ale o tym później

6. Demka

Kumpel przysłał mi demko do obejrzenia, ale nie wiem co z tym zrobić 

Najpierw musisz zacząć od zainstalowania demka w source. W tym celu wchodzisz do katalogu „cstrike” i tam wklejasz swoje demko/demka. Następnie uruchamiasz Counter Strike’a, otwierasz konsolę i wpisujesz:

Playdemo nazwadema.dem

I możesz oglądać :P

No, właśnie o to mi chodziło. A co trzeba wpisać ażeby rozpocząć nagrywanie swojego dema??

Podczas gry wpisujesz w konsoli:

record nazwadema

Kiedy będziesz chciał zakończyć nagrywanie należy wpisać w konsoli

stop

Super! Ale mam problem ;| Gdzie mogę znaleźć to moje demko??

W katalogu cstrike

7. Przydatne komendy

sensitivity "wartość" - Czułość myszki podczas gry, im mniejsza wartość – tym mniejsza czułość

zoom_sensitivity_ratio "wartość" – Czułość myszki na zoomie (przy zbliżeniu, np. przez awp)

hud_fastswitch "1" – Dzięki tej komendzie po naciśnięciu np. klawisza „1” (standardowo slot1) zostanie wybrane od razu rifle (bez potrzeby potwierdzenia w menu wyboru) lub też przy zmienianiu broni za pomocą scroola.

8. FPS’y

Często pojawiają się pytania w stylu „czy można wycisnąć z tego sprzętu coś więcej?” Owszem, stosuje się do tego wszelkiego rodzaju tzw. High-FPS’y. Są to Configi, które mają na celu zwiększenie ilości fps’ów podczas gry. Oczywiście nie ma nic za darmo. Configi te obniżają jakość gry, wyłanczają niepotrzebne opcje i ustawienia, które „zżerają” FPS’y. Można znaleźć ich wiele, także na tym forum.

Kilka z nich znajdziecie tu:

Kod:
http://www.board.counter-strike.pl/viewtopic.php?t=5910
^^Oprócz High-FPS’ów znajdziecie tam też wiele często poszukiwanych skryptów i innych badziewii, które nigdy Wam się podczas rozgrywki nie przydadzą (sami się o tym wkrótce przekonacie).

Parę, bardzo cenionych przez wielu graczy znajdziesz też na stronie Pana Insekta. No ale cóż, nie zastąpi Wam czyjś Config swojego :P .

Link na stronę Insekta:
A jeśli chcesz skosztować mojego „nie powtarzalnego” Configa, to proszę bardzo:
Z tym High-FPS trochę przesadziłem, ale pisałem tego Configa dość dawno, wiec mam nadzieję, że się nie pogniewacie ;] .

9.;;<<INNE>>;;

Skąd wziąć skiny do css, dużo skryptów, i w ogóle żeby było tego tak dużo że się najem do syta?!

Kod:
www.fpsbanana.com
lub też:

www.google.pl – Najlepszy przyjaciel człowieka

albo poszukaj na tym boardzie (75% że znajdziesz), no cóż, ja zawsze powtarzam – wyszukiwarka nie gryzie :P.

10. Podsumowanie

Mam nadzieję iż chodź troszkę Wam pomogłem, jeśli nie to szkoda xD. Może komuś się to przyda. Jeśli macie jakieś pytania to proszę bardzo, nie bać się, my nie gryziemy (Tylko pytajcie o coś na co da się odpowiedzieć ;p. A nie np. "Czy z AK 47 da się zrobić czołg").
No i Ci, którzy się trochę na tym znają – Jeśli gdzieś popełniłem jakiś błąd to proszę o natychmiastowy komentarz.

Powodzenia w dalszej przygodzie z css, pozdro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

UPDATE

Polskie radio w css

Pewnie nie wielu wie, że coś takiego istnieje. A dla tych co nie wiedzą mówię stanowczo – TAK. Znalazłem w Internecie dwa polskie radia do cs’a. Formalnie są one przeznaczone do Cs 1.6, ale byłem tak zaekscytowany tym „ulepszeniem”, że musiałem sprawdź czy będą działać w Css. No i co? Działają.

Jedno z radyjek jest normalną przetłumaczoną wersją z angielskiego na polski (tej nie testowałem ponieważ druga wymiata :P)

Druga, według mnie rządzi!!! Jest to tzw. Radio 4Fun, polecam tą wersję zainstalować .

A o to link do tej PAKI polskiej wyobraźni:
Instalacja jest dość prosta, najpierw rozpakowywujemy wybrane przez siebie radio. Następnie całą zawartość wrzucamy do folderu „sound”. A oto jego domyślna lokalizacja:

Kod:
C:\ProgramFiles\Steam\SteamApps\nazwa_Twojego_konta\counter-strike source\cstrike\sound
W przypadku radia Fun trzeba coś poprawić. Mianowicie folder „radio” powtarza się w wypakowanych plikach dwa razy, należy zostawić tylko jeden tak, aby lokalizacja twoich dźwięków radiowych wyglądała miej, więcej tak:

Kod:
C:\ProgramFiles\Steam\SteamApps\nazwa_Twojego_konta\counter-strike source\cstrike\sound\radio\Tutaj_są_dźwięki_radiowe
Natomiast w radioPL – normal należy utworzyć folder “radio” I do niego wypakować całą zawartość spakowanego pliku radioPL – normal.

Mam nadzieję iż Wam też się będzie podobać .

Czbindmaker

Dla tych co nie domyślają się co to jest pozwolę sobie wytłumaczyć…Jest to tzw. Zestaw dla configowego leniucha. Dzięki niemu można stworzyć całe zestawy do kupowania broni w kilka minut. Zawiera także standardowe ustawienia oraz można dzięki niemu ustawiać bindy na tex’y. Z tego co słyszałem działa w Cs 1.6, Cs: CZ i w Source… Ale czy to prawda, to nie wiem :P . Nie sprawdzałem go, jedynie pozwoliłem go sobie obejrzeć :P . Osobiście wolę tradycyjne tworzenie Configów niż jakieś kombajny .

A oto link do Czbindmaker:

Kod:
http://rapidshare.com/files/33361325/czbindmaker.rar.html
Cya!

Poradnik By DziQ WiecznY Łowca