PDA

Zobacz pełną wersję : Książki warte przeczytania?



SWAT
20-03-2008, 22:36
Podajcie tytuły oraz krótkie opisy książek które przeczytaliście i polecacie je innym.
I uzasadnijcie.

Ja od siebie polecę:
Czarny Graal - BRODERICK DAMIEN
Powieść fantasty. Młody wojownik Xaraf przenosi do pewnego świata gdzie rządzą tzw: "Moce". "Moce" proszą go o pomoc w zamian za powrót do domu. Czy uda mu się wygrać?


Pożegnanie z ciemnością - Manschester William
Jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, utwór literacki poświęcony II wojnie światowej. Odtwarza przebieg olbrzymiej kampanii, w której dowódcy sił amerykańskich, przede wszystkim gen. MacArthur i adm. Nimitz uratowali Australię przed najazdem japońskim i najpierw zatrzymali, a potem wypierali olbrzymie siły tego kraju przez cały ogrom Pacyfiku, z wyspy na wyspę, aż do momentu kapitulacji.


Pola w ogniu - Webb James
Webb, były żołnierz piechoty morskiej, opowiada w "Polach w ogniu" historię plutonu młodych żołnierzy, którzy musieli znosić piekło tropikalnej dżungli południowo-wschodniej Azji i mierzyć się z niewidzialnym wrogiem w wojnie, której potrzeby nikt nie rozumiał... Jest to niezwykła powieść, świetnie wyrażająca podstawową wieloznaczność rzemiosła wojennego: odpychająca destrukcyjna siła wojny kontrastuje z jej upiornym powabem ostatecznej próby przetrwania...

Eragon
21-03-2008, 11:46
Hehe, ja czytam tylko książki Fantasy, z tych najlepszych to podam parę tytułów.

Eragon - Christopher Paolini
Eragon, piętnastoletni chłopiec z farmy wychowany przez swojego wuja Garrowa, znajduje tajemniczy niebieski kamień w Kośćcu, dzikich, niebezpiecznych górach blisko małej wioski Carvahall, w której mieszka. Eragon żył w Alagaësii, gdzie rządził zły król, Galbatorix, który był jednym z wielu Smoczych Jeźdźców zanim jego smoka zabiły urgale. Gdy odmówiono przyznania mu nowego smoka, popadł w obłęd i zamordował resztę Jeźdźców, tym samym przyczyniając się do ich upadku. Po tym wydarzeniu objął on władzę w Alagaësii.

Najstarszy- Christoper Paolini
Kotynuacja Eragona, nie podam wam opisu, bo mogę wam zepsuć zabawę. ( Tym co mają zamiar przeczytać)


Diablo - Dziedzictwo Krwi - Richard A. Knaak.
Norec Vizharan stał się żywym koszmarem. Poszukując magicznych skarbów, najemnik odnalazł artefakt przekraczający jego najśmielsze marzenia: starodawną zbroję Bartuca, legendarnego Krwawego Władcy. Lecz tajemnicza zbroja jest przeklęta i przelewa złą moc w udręczoną duszę Norreca. Ścigany przez demony pożądające jej dla własnych celów, Norrec musi pokonać z trudem powstrzymywaną żądzę krwi i dowiedzieć się prawdy o ciążącej na nim klątwie, nim na zawsze pochłonie go mrok...


Diablo - Czarna Droga - Mel Odom
Wiele lat temu Darrick opuścił Bramwell, by wędrować przez świat jako najemnik i bohater krainy. Teraz wraca do miasteczka, które kiedyś znał. Jednak Bramwell nie jest już takie, jakim je zapamiętał. Coś mrocznego i przerażającego zniewoliło mieszkańców, coś bardzo starego i cierpliwego, wikłając niewinnych w sieci zła i profanując samą ziemię. Teraz taka sama moc wzywa Darricka... a jego jedyną nadzieją może być pójście niebezpieczną ścieżką potępienia.

Diablo - Królestwo Cienia - Richard A. Knaak
Legenda mówi o dawno wymarłym mieście Ureh, według niektórych bramie prowadzącej do Wysokich Niebios. Uważa się, że co dwa tysiące lat, gdy układ gwiazd jest odpowiedni, a cień góry Nymyr pada na ruiny, Ureh się odradza – ukazując wszystkie swe bogactwa śmiałkom, którzy odważą się ich szukać.

Po trwających całe życie badaniach i skomplikowanych obliczeniach, czarodziej Vizjerei, Quov Tsin będzie świadkiem odrodzenia Ureh. Jednak to, co czeka na Tsina i jego najemników, nie przypomina w niczym tego, czego się spodziewali. Okaże się bowiem, że marzenie o świetlistym Ureh jest wypaczonym koszmarem, który nieubłaganie wciągnie ich do Królestwa Cienia.

Diablo - Pajęczy Księżyc - Richard A. Knaak.
Od zarania dziejów zastępy aniołów z Wysokich Niebios i diabelskie hordy z Płonących Piekieł ścierały się w walce o los wszelkiego stworzenia. Ta walka przeniosła się do świata ludzi... żaden Człowiek, Anioł ani Demon nie będzie mógł stać na uboczu...

Lord Aldric Jitan cierpi na nocne koszmary. Doprowadzają go one do tajemniczego grobowca. W miejscu tym arystokrata ma nadzieję obudzić pradawne zło, uśpione od czasu upadku Tristram. Tajemniczy nekromanta, Zayl, zaniepokojony rosnącą w siłę mocą Ciemności, trafia na ślad złowieszczego planu Jitana. Zayl nie wie jednak, iż czekają go zmagania z innym nekromantą, będącym właściwym autorem diabelskiego planu. Pajęczy Księżyc wschodzi, złowrogi demon, Astrogha, szykuje swe sługi do ataku na Sanktuarium.


Ogółem wszystkie książki z seri Diablo są świetnie, ale polecam raczej starszym.. ciężko sie je czyta..

Podam jeszcze potem parę tytułów, obecnie mam coś do zrobienia.. xP

SWAT
21-03-2008, 12:37
Czarny Graal - BRODERICK DAMIEN

Jeśli lubisz fantasty to ta książka jest dla Ciebie. Ale ona jest stara bo z 1994.

Eragon
21-03-2008, 14:01
Czarny Graal - BRODERICK DAMIEN

Jeśli lubisz fantasty to ta książka jest dla Ciebie. Ale ona jest stara bo z 1994.

Znowu nie taka stara.. xP
Stara książka to Władca Pierścieni.. ;]
Ale przeczytam przy najbliższej sposobności

Falcon
21-03-2008, 18:09
A ja nie będę wypisywał wszystkich tytułów, bo jest ich zbyt wiele :) a na to przyjdzie jeszcze czas.
Powiem tylko, że jestem wielkim zwolennikiem średniowiecznego fantasy, jak i fantasy w innych odmianach (dark fantasy itp).
Jak narazie gorąco polece serię Behemot Wydawnictwa Dolnośląskiego. Seria ta zaczęła powstawać w 2005 roku. W jej skład wchodzi wiele znanych autorów fantastycznych, takich jak m.in.: Mark Chadbourn, Holly Black, Wojciech Szyda, Jacek Sobota, Michał Protasiuk, H.L. Oldi, Andrzej Ziemiański, czy Gene Wolfe (o nim niżej).

Teraz chciałbym wam polecić moje ostatnie odkrycie - książkę Gene Wolfe pod tytułem "Rycerz".

Najpierw nieco o autorze. Gene Wolfe to taki stary dziadek, który urodził się w 1931 roku w Nowym Jorku. W czasie swego życia zdobył dwie znaczące na świecie nagrody: Nebula i World Fantasy. Jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, którego dokonania stawiane są na równi z dziełami J.R.R Tolkiena, czy Ursuli Le Guin.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/Genewolf1.png/180px-Genewolf1.png
Niewiarygodnym jest dla mnie to, że człowiek ten w sędziwym już wieku pisze świetne dzieła osadzone w fantasy. Tworzy swoje autorskie światy, które w każdej kolejnej jego książce zaskakują coraz bardziej.

Teraz nieco o "Rycerzu". Jest to pierwszy z dwóch tomów serii Rycerz Czarnoksiężnika. Niestety do tej pory przetłumaczony został tylko ten jeden. Troszkę śmieszna sprawa, bo pierwsza część została wydana w 2003 roku, a w Polsce dopiero w 2007. Drugi tom zatytułowany "The Wizard" wydany w 2004 roku, do tej pory nie znalazł się nawet w planach wydawniczych Wydawnictwa Dolnośląskiego :(

http://img1.gildia.pl/_n_/literatura/tworcy/gene_wolfe/rycerz/okladka-200.jpg

Powieść miesza w sobie stare motywy i wątki m.in. powieści arturiańskich, legend celtyckich i skandynawskich mitów. Pozwolę sobie zacytować opis książki z okładki:
"Wolfe przedstawia opis podróży amerykańskiego nastolatka przez prawdziwą piramidę światów, przy czym bohater pokonuje równocześnie drogę od zagubionego i niezdarnego chłopca od rucerza i bohatera. Mówiące zwierzęta, smok, którego ojcem był człowiek, i istoty, które wierzą, że droga do człowieczeństwa wiedzie przez zjadanie ludzi - to tylko ułamek niepowtarzalnej wyobraźni, której popis znajdziemy w Rycerzu".

Książkę na początku trochę trudno się czyta. Trzeba przyzwyczaić się do stylu autora i poznać świat, który jest naprawdę rozbudowany, a zrozumienie go w zupełności przychodzi z czasem, kiedy czytamy kolejne strony powieści. Autor zastosował na początku książki pewien chwyt, który rozpoczyna według mnie niejaką grę z czytelnikiem. Nie będę o tym dalej pisał, bo zrozumie to tylko osoba, która przczyta "Rycerza".
Polecam ten tytuł, jak i inne książki Gene Wolfe :)